Phishing w firmach: jak menedżer haseł pomaga budować świadomość pracowników

Phishing to jedno z najczęstszych zagrożeń, z którymi muszą mierzyć się firmy na całym świecie. 
Według raportu przygotowanego przez Proofpoint, aż 71% badanych organizacji doświadczyło co najmniej jednego udanego ataku phishingowego. Co więcej koszt, pojedynczego ataku może wynieść nawet setki tysięcy złotych, uwzględniając straty finansowe, reputacyjne i czas potrzebny na reakcję.

Czym jest phishing?

Phishing to nowoczesna forma oszustwa, która polega na wyłudzaniu danych poufnych przez cyberprzestępców podających się za kogoś kim nie są. Głównym celem phishingu jest wykorzystanie technik inżynierii społecznej do manipulowania ofiary w taki sposób, aby dobrowolnie podjęła działanie, które umożliwi przestępcom dostęp do systemów lub kont. 

Biorąc pod uwagę wszechobecny pośpiech, przebodźcowanie i brak czasu na weryfikację informacji techniki phishingowe bardzo powszechne i stale doskonalone. Wystarczy nawet chwilowe wzbudzenie zaufania, strachu czy presji czasowej, które może znacząco narazić na straty nasze organizacje oraz nas samych. Najczęściej wykorzystywanymi technikami są: 

  • Fałszywe e-maile – wiadomości przypominające korespondencję od banków, urzędów, dostawców usług czy współpracowników, zawierające linki do podrobionych stron internetowych lub niebezpieczne załączniki 
  • Strony internetowe – strony imitujące popularne witryny, zaprojektowane tak, aby na pierwszy rzut oka niczym nie różniły się od oryginalnych 
  • Wiadomości SMS lub połączenia – treści, za pomocą których cyberprzestępcy proszą o kliknięcie w link, oddzwonienie lub podanie danych 
Menedżer haseł - phishing

Phishing kontra świadomość zagrożeń - fundament cyberodporności

Podstawą ochrony przed phishingiem jest świadomość zagrożeń każdego pojedynczego pracownika. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie zabezpieczenia nie pomogą, jeśli ludzie dalej będą otwierać podejrzane załączniki lub klikać w linki prowadzące do fałszywych stron logowania. Budowanie cyberhigieny, czyli zbioru dobrych praktyk i nawyków do świadomego i umiejętnego posługiwania się technologią powinno być kluczowym zadaniem każdego lidera IT. Niestety z uwagi na natłok obowiązków to zadanie stale posiada zbyt mały priorytet.  

Aktualne czasy oferują szeroką paletę gotowych rozwiązań, które wspierają wdrażanie cyberhigieny i budowanie świadomości. Do najbardziej efektywnych możemy zaliczyć: 

  • Programy szkoleniowe, które już u podstaw będą wyjaśniały problematykę oraz zrozumienie. 
  • Systemu mobilizujące kadrę pozwalające identyfikować kto w organizacji pomija zabezpieczenia i opiera się zmianom. Nie po to, by go karać, ale po to, by móc sprawdzić i zrozumieć, dlaczego to robi i podjąć odpowiednie kroki, które poprawią sytuację. 
  • Stale aktualizowane normy, które są gotowymi poradnikami bezpośrednio wskazującymi co i w jaki sposób powinno być przeprowadzone, aby utrzymać odpowiedni poziom bezpieczeństwa w organizacji 

Menedżer haseł jako tarcza ochronna

Menedżer haseł - phishing - generator haseł

Jednym z nieoczywistych elementów wspierających ochronę przed phishingiem jest menedżer haseł. Choć sam w sobie nie eliminuje bezpośrednio zagrożenia, to przy odpowiednim zastosowaniu może zmniejszyć ryzyko udanych ataków oraz znacząco ograniczyć ich potencjalne skutki. 

Statystyki z raportu „Cyberportret polskiego biznesu” pokazują, że nawet 29% użytkowników korzysta z tych samych haseł na różnych platformach, co sprawia, że przechwycenie jednego z nich otwiera przestępcom drzwi do wielu kont, w tym również tych służbowych. Pierwszy polski menedżer haseł perc.pass pozwala całkowicie wyeliminować to ryzyko, generując unikalne i silne hasła, które bezpiecznie przechowa oferując możliwość ich współdzielenia w obrębie organizacji. 

Dodatkowym atutem per.pass jest jego zdolność do wykrywania podejrzanych stron, menedżer nigdy nie zasugeruje autouzupełanienia danych – czyli podstawienia danych do logowania na witrynie, której nie posiada w bazie. To jednoznacznie powinno zwrócić uwagę użytkownika do szczegółowego przyjrzenia się np. paskowi URL, który może zawierać fałszywy adres docelowej domeny.

Istnieje również możliwość podejrzenia, czy któreś z naszych haseł nie wyciekło i nie znajduję się w popularnych bazach, które są wykorzystywane podczas ataków słownikowych. W takim przypadku należy jak najszybciej je zmienić i upewnić się, że nasze konto nie zostało w żaden sposób naruszone.

Menedżer haseł - phishing - wycieki haseł

Kompleksowe podejście do ochrony

Phishing to dynamicznie rozwijające się zagrożenie, które wymaga zróżnicowanych strategii obronnych. Połączenie edukacji pracowników, wdrożenia narzędzi takich jak menedżery haseł oraz regularnego audytu zabezpieczeń to droga do minimalizacji ryzyka. 

W świecie, w którym cyberprzestępcy stale udoskonalają swoje metody, świadomość i odpowiednie narzędzia są kluczem do bezpieczeństwa – zarówno w małych firmach, jak i w dużych korporacjach.